پروفسور سمیعی

 

 

پروفسور مجید سمیعی

(پزشک و جراح مغز و اعصاب سرشناس جهان)

پروفسور مجید سمیعی در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳1۶ خورشیدی در تهران به دنیا آمد.

او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشت به پایان رسانید، سپس عازم آلمان گردید. رشته‌های زیست شناسی و پزشکی را در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ شهر ماینتس به پایان رسانید و سپس دوره تخصص جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر پروفسور کورت شورمن شروع کرد و در سال ۱۳۴۹ به اخذ درجه تخصص در این رشته نایل آمد. وی کار علمی را با سمت استادیاری و معاونت بیمارستان جراحی مغز و اعصاب آغاز کرد. پس از چندی سرپرستی بخش جراحی مغز و اعصاب اطفال را به عهده گرفت. در سال ۱۳۵۱ به اخذ درجه پروفسوری جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ نایل گردید.

او در سال ۱۳۵۰ اولین دوره از دوران آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ نخستین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را با کمک بنیاد فولکس واگن تأسیس نمود.

پروفسور سمیعی در سال ۱۳۵۶، ریاست بیمارستان جراحی مغز و اعصاب را در شهر هانوفر به عهده گرفت. در همین سال، کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه لیدن هلند به وی اعطا شد و در سال ۱۳۶۶ دانشگاه ماینتس تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب را به وی پیشنهاد کرد. در سال ۱۳۶۷ با قبول تصدی کرسی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه هانوفر به کار پرداخت. از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ ریاست انجمن بین المللی قاعده جمجمه را به عهده داشت و در سال ۱۳۷۱ به ریاست فدراسیون جهانی انجمن های قاعده جمجمه انتخاب شد. وی در سال ۱۳۷۲ عضو افتخاری اکادمی ملی برزیل گردید و سرانجام در سال ۱۳۷۳ ریاست انجمن جراحی مغز و اعصاب آلمان را به عهده گرفت.

برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده وی و همچنین گام های بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته است، رئیس جمهوری آلمان غربی در سال ۱۳۶۷ یک قطعه نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به او اهدا کرد. در همین سال جایزه علمی استان نیدرزاکسن آلمان به پاس فعالیت‌های پرارزش وی در راه پیشرفت جراحی مغز و اعصاب به نامبرده اهدا شد.

بیش از ۵۰۰ مقاله علمی و ۱۷ کتاب مرجع در خصوص دستگاه عصبی مرکزی و محیطی از او تاکنون منتشر شده که مهمترین کتاب ها عبارتند از: برش نگاری پنوموآنسفال، جنبه های نوین اعصاب محیطی، اعصاب جمجمه‌ای، ضربه های وارد بر قاعده جمجمه، جراحی در ساقه مغز و بطن سوم و اطراف آن دو، جراحی قاعده مغز، ضایعات اعصاب محیطی، جراحی منطقه زین ترکی و سینوس های پیرامون بینی، جراحی مننژیم قاعده مغز، جراحی کلیوس، روش های نوین بازسازی استخوان، دوخت عروق و اعصاب و نیز پیوند در جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی، جراحی قاعده مغز، اطلس جراحی قاعده جمجمه.

و آخرین اثر وی (۲۰۰۸۲۰۰۹) اصول سمیعی در جراحی مغز و اعصاب[1] توسط انتشارات اسپرینگر منتشر شده است.[1] Samii's Essentials in Neurosurgery